5. SVĚDECTVÍ V MOCI DUCHA SVATÉHO
Texty na tento týden
J 15,26.27; Sk 2,41.42; Sk 8,4; Žd 4,12; Sk 17,33.34; Sk 18.8
Základní verš
„Když se pomodlili, otřáslo se místo, kde byli shromážděni, a všichni byli naplněni Duchem svatým a s odvahou mluvili slovo Boží.“ (Sk 4,31)
„Jděte do celého světa a kažte evangelium všemu stvoření.“ (Mk 16,15) Když Ježíš řekl svým učedníkům tato slova, muselo jim to připadat úplně nemožné. Bylo jich jen pár, měli omezené prostředky a většinou byli nevzdělaní. Jak by mohli zvládnout takovou výzvu! Měli však pozoruhodného Boha, který je zmocnil pro toto neobvyklé poslání.
Ježíš učedníkům řekl: „Ale dostanete sílu Ducha svatého, který na vás sestoupí, a budete mi svědky v Jeruzalémě a v celém Judsku, Samařsku a až na sám konec země.“ (Sk 1,8) Právě síla Ducha svatého měla dát učedníkům schopnost hlásat poselství kříže s mocí, která mění svět i životy lidí. Za několik desetiletí evangelium skutečně ovlivnilo celé lidstvo. Ve Skutcích se dozvídáme, že tito první křesťané „pobouřili celý svět“ (Sk 17,6). Apoštol Pavel říká, že evangelium „bylo kázáno všemu stvoření pod nebem“ (Ko 1,23). Tento týden se soustředíme na roli, kterou má Duch svatý při našem povolání vydávat svědectví o Kristu.
Osobní studium
Ježíš zaslíbením Ducha svatého reagoval na obavy učedníků z toho, že je opouští a vrací se do nebes. „Říkám vám však pravdu: Prospěje vám, abych odešel. Když neodejdu, Přímluvce k vám nepřijde. Odejdu-li, pošlu ho k vám.“ (J 16,7) Tento Utěšitel (řecky paraklétos) je někdo, kdo přichází do naší blízkosti, aby nám pomáhal. Jedním z nejdůležitějších poslání Ducha svatého je být po boku věřících, dávat jim sílu a vést je při vydávání svědectví. Když mluvíme o Kristu, nejsme na to sami. Duch svatý je s námi a vede nás k lidem, kteří upřímně hledají pravdu. Připravuje jejich srdce ještě dříve, než se s nimi setkáme. Pomáhá nám říct ta správná slova, působí na mysl posluchačů a posiluje jejich ochotu přijmout Boží pozvání.
Uvažuj o dnešních úvodních textech. Co říkají o úloze Ducha svatého při vydávání svědectví?
Duch svatý vydává svědectví o Ježíši. Jeho hlavním cílem je přivést ke Kristu tolik lidí, kolik se jen dá. Jeho posláním je oslavit Ježíše. Snaží se přesvědčit všechny věřící, že i oni mají zodpovědnost za vydávání svědectví. Otevírá nám oči, abychom viděli v lidech kolem nás budoucí občany Božího království. Zároveň působí na srdce lidí, aby se stali citlivějšími k poselství evangelia.
Janovo evangelium to říká jasně. Když přijde Duch svatý, „ukáže světu, v čem je hřích…“ (J 16,8). Jinými slovy – působí tak, aby si lidé co nejjasněji uvědomovali své odcizení od Boha a potřebu činit pokání. Duch svatý kromě toho ukazuje světu „spravedlnost“. Nejen odhaluje podstatu hříchu, ale ukazuje na to, co je správné. Zjevuje velkolepost Ježíšovy spravedlnosti, která je v protikladu s naší zkažeností. Úkolem Ducha svatého není jen poukázat na naši hříšnost. Spolu s tím nám dosvědčuje, jak dobrý, laskavý, shovívavý a milující je Kristus. Zároveň nás svou mocí mění v Kristův obraz.
Vydávání svědectví je ve své podstatě spolupráce s Duchem svatým při oslavení Ježíše. V moci Ducha a pod jeho vedením můžeme vydávat svědectví o nádherném Kristu, který proměňuje naše životy.
Aplikace
Proč si v naší službě druhým lidem musíme uvědomovat, že skutečné obrácení v srdci člověka může vyvolat jen Duch svatý, a ne my?
Osobní studium
Kniha Skutky apoštolů je oprávněně nazývána také „Skutky Ducha svatého“. Jde o strhující události vydávání svědectví, evangelizačního úsilí a růstu církve. Tato kniha je příběhem oddaných věřících naplněných Duchem svatým, jejichž jedinou motivací byla touha získat svět pro Krista. Ve své snaze byli zcela závislí na Duchu svatém. Jsou příkladem toho, co může Duch svatý udělat prostřednictvím mužů a žen, kteří se jím nechají vést.
Uvažuj o textech Sk 2,41.42; Sk 4,4.31; Sk 5,14.42; Sk 6,7 a Sk 16,5.
Co tě na těchto textech nejvíce udivuje? Jaké poselství se podle tebe
snaží předat Lukáš, autor knihy Skutky apoštolů, tím, jak popisuje
rychlý růst církve?
Lukášovým záměrem při psaní této knihy bylo ukázat čtenářům působení Ducha svatého v rané církvi.
Všimni si také, že Lukáš pro popsání výsledků práce Ducha svatého v prvním století neváhá používat čísla a zaznamenává, kolik lidí bylo pokřtěno. Ve Sk 2,41 vyzdvihuje skutečnost, že za jediný den byly na jednom místě pokřtěny tři tisíce lidí. Ve Sk 4,4 mluví o pěti tisících pokřtěných a ve Sk 5,14 ukazuje, že přibývalo mnoho těch, „kteří uvěřili Pánu“.
Pokud šlo o jednotlivce, mezi něž patřil etiopský dvořan, démonem posedlá žena, žalářník z Filip nebo Lýdie, Lukáš si všímá a zaznamenává působení Ducha svatého v jejich srdcích. Je důležité si také uvědomit, že i za velkými počty pokřtěných se skrývají konkrétní lidé. Každý z nich je Božím dítětem, za které Kristus zemřel. Možná nás fascinují velká čísla, ale vydávání svědectví se nakonec většinou stejně uskutečňuje v přímém kontaktu dvou lidí.
Jedním z důvodů rychlého růstu rané církve bylo i to, že byly zakládány nové sbory. Toto poselství je důležité i pro dnešek.
Aplikace
Hlavním zaměřením rané církve byla misie. Je i v našem sborovém společenství misie základem všeho, co děláme?
Osobní studium
Kniha Skutky apoštolů podává mocné svědectví o působení Ducha svatého. Ten působí ve prospěch věřících a také jejich prostřednictvím, když různým způsobem vydávají svědectví o svém Pánu. Posiluje je, když jsou v nepřátelském prostředí vystaveni zkouškám a potížím. Vede je k lidem s otevřeným srdcem, kteří touží poznat pravdu o Bohu a o životě. Duch připravuje lidi v celých městech ještě předtím, než tam přicházejí učedníci zvěstovat evangelium. A je to Duch svatý, kdo otevírá dveře netušeným možnostem a dává moc slovům a skutkům svých svědků.
Jak Duch svatý pomáhal učedníkům v uvedených situacích? Jakými různými způsoby se projevovalo jeho působení?
Sk 8,29
Sk 11,15
Sk 15,28.29
Působení Ducha svatého v prvním století bylo opravdu mimořádné. Uvedené situace jsou pouze příkladem jeho jednání. Duch svatý posiloval Štěpána při vydávání svědectví o Ježíši i v situaci, kdy čelil rozvášněnému davu připravenému učedníka kamenovat. Duch zázračně vedl Filipa k pravdu hledajícímu etiopskému dvořanovi, díky čemuž se otevřela cesta pro evangelium i do Afriky. Petrovi dal ujištění, že křesťany se mohou stát i bývalí pohané, když jim dal stejný dar jako učedníkům o Letnicích. Duch svatý pomohl církvi zachovat si jednotu v době, kdy mohlo dojít k rozdělení v souvislosti s otázkou obřízky. A konečně umožnil prostřednictvím Pavlovy služby, aby se evangelium začalo šířit po celé Evropě.
Duch svatý však nepůsobil jen v rané církvi, ale působí v církvi i dnes. Touží nás zmocňovat, posilovat, učit, vést, sjednocovat a připomínat nám to nejdůležitější poslání na světě – přivádět lidi k Pánu Ježíši Kristu a jeho pravdě. Měli bychom mít neustále na paměti, že Duch svatý je i dnes stejně aktivní jako v době apoštolů a rané církve.
Aplikace
Co můžeš dělat ve svém každodenním životě, abys byl
přístupnější moci Ducha svatého? Jaká tvá rozhodnutí otevřou Duchu
svatému možnost naplno působit na tebe a také prostřednictvím tebe?
Osobní studium
Boží slovo tvořilo základ svědectví rané církve. Petrova kázání o Letnicích čerpala ze Starého zákona a dokazovala, že Ježíš je zaslíbený Mesiáš. Svědectví umírajícího Štěpána poukazovalo na dějiny starozákonního Izraele. Petr vysvětloval „zvěst, kterou Bůh poslal synům izraelským“ (Sk 10,36), a potom Kornéliovi vyprávěl příběh Kristova vzkříšení. Apoštol Pavel se opakovaně odkazoval na proroctví Starého zákona, která se týkala příchodu a působení Mesiáše. Filip zase velmi důkladně vysvětloval hledajícímu etiopskému dvořanovi význam proroctví o Mesiáši z Izajáše 53. Ve všech případech učedníci kázali Boží slovo, ne své vlastní myšlenky a dojmy. Duchem svatým inspirované Písmo bylo základem jejich autority.
Co se v uvedených verších dozvídáme o vztahu mezi Duchem svatým, Božím slovem a svědectvím rané církve?
Tentýž Duch svatý, který inspiroval pisatele Bible, měnil prostřednictvím Písma životy lidí. V Božím slově je životodárná moc, protože prostřednictvím Ducha svatého se stává živým Kristovým slovem.
Proč podle úvodních veršů Boží slovo hraje tak důležitou roli při změně života člověka? Co dává Písmu takovou sílu?
„Stvořitelská energie, která kdysi vytvořila světy, je v Božím slově. Toto slovo dává moc a přináší život. Každý příkaz je zároveň i slibem. Pokud jej přijmeme vůlí a necháme proniknout do duše, přináší život nekonečného Boha, mění naši přirozenost a naši duši znovu přetváří k Božímu obrazu.“ (Ed 126; Vých 75)
Bible nepochybně mění životy lidí. Má takovou moc, neboť tentýž Duch, který Písmo inspiroval, podněcuje a uskutečňuje změnu v nás, když je čteme. Jestliže o poselství Písma vyprávíme druhým lidem, Duch svatý mění jejich životy i prostřednictvím slova, za jehož vznikem stojí. Bůh zaslíbil, že požehná své slovo, nikoliv naše slova. Moc má Boží slovo, ne lidské názory a domněnky.
Aplikace
Jako Boží slovo mění a ovlivňuje tvůj život? V čem se tato změna projevuje nejvíce?
Osobní studium
Pozorné studium knihy Skutky zjevuje Boha prostřednictvím jeho Ducha, který koná zázraky v životech lidí. Skutky jsou „případovou studií“ o tom, jak evangelium přemáhá kulturní předsudky, jak mění celoživotní, hluboce zakořeněné zvyky a jak vede celé lidstvo ke Kristově milosti a pravdě. Duch svatý působí na lidi tam, kde zrovna jsou, ale nenechává je ve stejném stavu a často ani na stejném místě. V jeho přítomnosti se člověk mění a stává se z něj nové stvoření.
Přemýšlej o následujících verších popisujících příběhy
obrácení. Co nás tyto příklady učí o Boží moci měnit životy různých lidí
s odlišnou životní zkušeností?
Sk 16,23–34
Sk 17,33.34
Kolik různých osudů! Lydie byla prosperující židovská podnikatelka a žalářník byl římským státním úředníkem střední třídy. Duch svatý je schopen oslovit lidi s různým společenským postavením. Jeho moc měnit životy zasahuje muže i ženy, chudé i bohaté, vzdělané i nevzdělané.
Poslední postavy z našeho seznamu jsou také pozoruhodné. Sk 17,34 mluví o obrácení Dionýsa z Areopagu. Členové Areopagu byli součástí poradního sboru soudců ověřujících soudní rozhodnutí. Patřili mezi důležité a respektované členy řecké společnosti.
Díky působení Ducha mohl apoštol Pavel zasáhnout i ty nejvyšší vrstvy společnosti. Krispus (Sk 18,8) byl představeným synagógy a znal dokonale Starý zákon. Duch svatý pronikl i do jeho života a změnil ho.
Uvedené příklady ukazují, že když vydáváme svědectví o Kristu a přinášíme poselství Božího slova, Duch svatý dělá pozoruhodné dílo v životech těch nejrůznějších lidí. V žádném případě nám nepřísluší vynášet jakékoliv soudy o tom, kdo by mohl nebo nemohl uvěřit. Naším dílem je vydávat svědectví každému a všem, kdo vstoupí do našeho života. Bůh se postará o ostatní.
Aplikace
Kristus zemřel za každého člověka, který kdy žil. Co tato důležitá pravda říká o tom, kdo může nebo nemůže být zachráněn?
Přečtěte si pozorně 5. kapitolu „Dar Ducha svatého“ z knihy Poslové naděje a lásky (AA 47–56; PNL 28–33) a část 73. kapitoly „Nebojte se!“ z knihy Touha věků (DA 667–672; TV 426–430).
Duch svatý spolupracuje s Otcem a se Synem na díle vykoupení. Když vydáváme svědectví, připojujeme se vlastně k jeho dílu záchrany lidí. Duch svatý otevírá dveře možnostem a usvědčuje srdce. Prostřednictvím Božího slova osvětluje mysli a zjevuje pravdu. On trhá pouta předsudků, které nás zotročují, vítězí nad kulturními vlivy, které překrucují naše chápání pravdy, a vysvobozuje nás z pout špatných návyků.
Při vydávání svědectví o Kristu pamatujme na to, že spolupracujeme s Duchem svatým. Než se s někým setkáme a otevřeme ústa, Duch svatý už na něj působil a připravoval ho na přijetí evangelia. Duch svatý stojí při nás a vede nás, jestliže projevujeme skutky milosrdenství, vydáváme svědectví, vyučujeme z Bible, rozdáváme literaturu nebo se podílíme na organizaci evangelizačních přednášek. Duch svatý také bude působit na srdce lidí i po našem odchodu a bude se snažit udělat vše pro to, aby další člověk přijal spasení.
Otázky k rozhovoru
1. Podělte se navzájem o zkušenost, kdy jste intenzivně
vnímali, že Duch svatý působí vaším prostřednictvím při vydávání
svědectví.
2. Cítili jste někdy strach a obavy, když jste měli mluvit
o své víře? Jak vám v takové situaci může pomoci vědomí, že Duch svatý
je s vámi a vede vás?
3. Jakými různými způsoby se Duch svatý může podílet
na našem vydávání svědectví? Jak nás pro tuto činnost vyzbrojuje a jak
působí v životě lidí?
4. Proč je Bible při evangelizaci tak důležitá? Jak se
můžeme vyvarovat chyb, jež dělají ti, kteří se sice hlásí k Písmu, ale
zmenšují jeho autoritu a sílu jeho svědectví?